rahmetli mehmet ali birand tarafından yapılan belgesel. her yaştan insanın (özellikle biz yeni nesillerin) izlemesi gereken muazzam bir arşiv.
çok zengin bir arşiv olan 32.gün, içerisinde 12eylül,özallı yıllar,kıbrıs çıkartması, son darbe 28 şubat, demir kırat gibi bir çok önemli belgeselleri barındırmakta.eğer gerçekten türkiye siyasetine sahip olmak istiyorsanız izleyin, izletin. yakın türkiye tarihini bu kadar objektif ve şeffaf anlatanı kolay kolay bulamazsınız benden demesi:)
türkiye'nin yakın tarihine ışık tutan, kutulattırılıp d&r'da satılması gereken belgeseller serisidir.
her seferinde ağzım açık izlediğim çocukken ben de gazeteci olucam dediğim belgeseldi en meşhuru doğu perinçek ile ertuğrul kürkçü'nün aralarında yaşadığı abdülhamit kavgasıdır
türkiye'nin yakın tarihi, bugünkü mevcut siyasi yapıların geçmişteki açıklarını barındırdığı için öğretilmemektedir. toplumun bilincini ve hafızasını şekillendirmek için yakın tarihin hatırlatılmaması, geçmiş suçlamaların kaybolmasını temin eder. işin ilginç yanı oldukça büyük çaplı toplumsal olayların, örneğin 1 mayıs 1977'de türkiye'nin en kalabalık şehri olan istanbul'un merkezinde, taksimde olağan üstü bir kalabalığa yaylım ateşi açılması gibi olayların günümüzde hatırlanmıyor daha doğrusu bilinmiyor oluşu şaşırtıcıdır. bu açıdan 32.gün muhakkak izlenmesi gereken bir hafıza arşivdir.