5 bin ücretli öğretmene kadro verin – Akdeniz Sözlük
Bbp genel başkanı mustafa destici, kpss'den yeterli puanı almış uzun süre milli eğitim bakanlığında öğretmenlik yapan ücretli öğretmenler için 5 bin ek kadro talebinde bulunmuş. Parti olarak her zaman öğretmenlerin ve eğitim çalışanlarının sesi ve sözcüsü olduğunu da belirtmiş. Maksatları meslek mensupları arasında bir adaletsizliğe neden olmak değilmiş.

Omuz silktim.
Öğretmenlik mesleğini ve değerini ayaklar altına aldığımız yetmiyormuş gibi bir de üstünden prim kasıyoruz ya vallahi pes.
Ülkeyi ayakta tutan temel taşlardan biri olan hatta en önemlilerinden olan eğitime hiçkimse mi sahip çıkmaz?
Ücretli öğretmen ne ya allooo? Bunu faaliyete geçirmek bile bir problemken ona bile kadro bulunmuyor. Çok komik. Ama güldürmüyor.
ücretli öğretmenlik uygulamasını gerektiren problemleri çözmeyecek söylem.

sorunu anlayabilmek için ücretli öğretmenlik uygulamasına neden gereksinim duyulduğunu anlayabilmek gerekiyor. ögretmen açığı bulunan okullarda, 657 sayılı Devlet memurları kanuna tabi öğretmenlerimizin belirli bir süre sonra tayin talep etme hakkı olduğu için öğretmen açığı, vatanımızın ücra köşelerinde yer alan okullarda görev almak istemedikleri için oluşuyor. kadro verince, devlet memuru statüsüne kavuşan öğretmenlerimiz de pek tabi tayinlerini istiyor.

ne oldu? okul yine öğretmensiz kaldı. sorunu çözdük mü? hayır!

burada sorunun çözümü istihdam sağlanamayan bölgelerde uygulanan ücretli öğretmenlere sağlanan mali ve sosyal hakları iyileştirmektir kanımca.