akdeniz üniversitesi barınma imkanları – Akdeniz Sözlük
akdeniz üniversitesine 2022 yks'ye girereeek kayıt olma hakkı kazanmış 14 bin küsur çiçeği burnunda akdenizliye hoş geldiniz diyor ve çok mühim laga lugalara geçiyorum.
üniversitenin merkez kampüsü üç ilçenin kesişim noktası dolayısıyla barınma için muratpaşa da konyaaltı da kepez de seçenekler arasında yer alıyor.
ev tutmayı ya da bir apart kiralamayı düşünüyorsanız görsel (kampüsün denize uzaklığına kendiniz bakın, kimseye kanmayın) size internetten ev ilanlarına bakarken filtreleme kolaylığı sağlar. ama bilmeniz gerekir ki kiralar öğrenci bütçesini zorlar boyutta. "sana mı kaldı melon milletin cebindeki paranın hesabını yapmak?!" diye kendime kızıyor devam ediyorum.
barınmak ki bu bilirsiniz, maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisinde güvenlik ihtiyacı kategorisinde yer alıyor, bu da ikinci basamak aslında. yani maslow sizi ev tutup içine girdiğinizde su, yemek, ısınma, uyku gibi ilk basamaktaki fizyolojik ihtiyaçlarınızı karşılayabildiğinizi kabul ediyor. arkadaşlar yanılmayın öğrencilik bunun adı. içinde kan keder ve gözyaşı var, fizyolojik ihtiyaçlarınızı karşılayamadığınız zamanlar olacak. bedel ödeyeceksiniz. amaaa çok keyifli olacak çok heyecanlı :))) neyse devam.
eğer çok sevgili ebeveyniniz "çocuğum ilk sene yurtta kal, sonra eve çıkarsın." dediyse yahut bunu bir macera olarak görüyorsan (bence kesinlikle sadece macera olabilir) kampüs içinde 3 ü kız (bkz:elmalılı hamdi yazır kyk) (bkz:akdeniz kyk) (bkz:bezmi alem kyk) 2 si erkek (bkz:muratpaşa kyk) (bkz:şehzade korkut kyk) olmak üzere 5 tane kyk yurdu bulunuyor. bir tanecik erkek yurdu da güzide mahallemiz kültürde (çok işiniz düşecek adını mıh gibi aklınıza kazıyın bu mahallenin) bulunuyor.
çoğu açıdan adaptasyon süreci için kyk yurtları çok avantajlı. anne baba evinden tazecik çıkınca insana faturadır, karın doyurmaktır, ev arkadaşı sorumsuzluğu çekmektir falan çok zor geliyor. sabah kahvaltı akşam yemek hakkı size tanımlanıyor, odanız haftada 2 kere şöyle bir temizleniyor, oda arkadaşlarınızla iyi anlaşırsanız keyfiniz kıyak. o zaman devam.
geçtiğimiz senelerde kyk yurt başvuruları üniversitenin online kayıt süreci bittikten hemen sonra başlamıştı. e devlet üzerinden kaydınızı yapıyorsunuz asil olarak yerleştiyseniz depozito ilk ayın barınma ücretini ödüyorsunuz ve gidip odanıza yerleşmek için bazı ıvır zıvır evraklar (vesikalık, nüfus cüzdanı fotokopisi, öğrenci belgesi, ücretleri yatırdığınıza dair dekont,sağlık ocağından alabileceğiniz bir sağlık raporu) dışında bir engel kalmıyor. eğer yedek olarak bir miktar sıra bekleyecekseniz kendinize geçici bir süre kalabileceğiniz bir yer ayarlayın ve bekleyin kardeşlerim. sıranın size gelmesi çok uzun sürmüyor endişelenmeyin. eğer kontenjandan yana bir sıkıntı yoksa yurt müdürlüğü sizi bir süre misafir öğrenci olarak ağırlayabiliyor ama bunun bir kesinlik arz etmediğini bilin, önleminizi alın isterim.
son bir noktaya değiniyoruuum.
seçenekleriniz arasında özel yurtlar da bulunuyor. kesinlikle şahsen gezilmeli, görülmeli, tüm avantajları ve dezavantajları ile analiz edilmeli rica ediyorum.
bye.
şuraya da iliştireyim (bkz:akdeniz sözlük telegram kanalı)