akdeniz üniversitesi ziraat fakültesi – Akdeniz Sözlük
2004'le 2010 yılları arasında şahsıma ömür törpüsü olmuş mekan. 2020 başında aldığım "yarım bıraktıklarımı tamamlayacağım" kararı ardından yarıda bıraktığım yüksek lisans eğitimimde devam ettiğim fakültedir ayrıca.

allahın unuttuğu yerde bulunurdu bir zamanlar. teknokent kapısı açılınca baya yakınlaşmış şu an. önceden de küçük bir ziraat kapısı vardı. onu kapatmışlar. mevzu şu; meltem kapısından girdiğinizde -ki kampüsün tek ana kapısı bir zamanlar meltem kapısı idi- 20 dakika yürürsünüz. yağmurda çamurda turizm fakültesinin önünden, rektörlüğün önünden geçersiniz. yolun sonunda sola döndüğünüzde tataaam, fakülte karşınızda. bahçe bitkileri, bitki koruma, toprak ve bitki besleme, tarla bitkileri, tarım ekonomisi, tarımsal biyoteknoloji, tarımsal yapılar ve sulama, tarım makineleri ve teknolojileri, zootekni bölümlerini içerir.

Erasmus ve yurtdışı staj olanaklarında epeyi iyidir. yeter ki isteyin.

fakültenin uncalı tarafında bulunan üretim sahaları ülkenin en gelişmiş üretim sahalarından birisidir. şu anki durumunu bilmesem de bir zamanlar muzdan papayaya bölgede yetiştirilen hemen her çeşit meyve sebzenin orada olduğunu biliyorum. bir mühendis adayı buradan hemen her bitkiyi görerek mezun oluyor. budamaları aşılamaları tamamen pratik yaparak öğreniyor. bu denli pratik alanı ülkede hangi üniversitede var bilemiyorum. belki Ege veya Çukurova olabilir. ayrıca fakülteden mezun olan kişi özel sektörde rahatlıkla iş bulabiliyor. tabi özel sektör, ne kadar tatminkar olabilirse...

güzel fakültedir. tadını çıkartabilen için de hayat dersleriyle doludur. özlenir.