aşk – Akdeniz Sözlük
sözlük :) bugün iyi gününüzdesiniz , çünkü içimdeki yazma isteği bitmek bilmiyor. yazdıklarımı iyi okuyun , güzel niyetlerle yazıyorum. bulaşıcı olma ihtimali çok yüksek :)

gelelim konumuza ; aşk nedir ?

aşk biriyle aynı yatakta uyurken nefesin ona kokmasın diye nefesini bile tutmaktır. evet gayet doğru okudunuz. nefesini bile tutmaktır. tabi aşık olduğunuz kişi buna anlam veremeyebilir. gelelim esas konuya ; kimlere aşık olmalıyız ?

bilir kişi değilim elbette. ama şu hayatta hatrı sayılır kadar yaşadığıma/yaşattığıma inanıyorum. aşık olacağımız kişiyi doğru seçmeliyiz. hiç birimiz bataklıkta yüzmek istemeyiz. duru su isteriz . bazen dalgalı da olsa , o suyun durulacağını bilmek isteriz. heh tam olarak bu ; bataklıkta yüzmeye çalışıyorsanız daha fazla kulaç atmak sadece bedeninizi yorar. hatta bedeninizi yormakla kalmaz sizin daha da batmanıza sebep olur. bu sebeple öncelikle duru insanlara aşık olmalıyız. düz insanlara . söylediği bir cümlenin tek bir anlam taşıdığı insanları sevmeliyiz. ucu açık konuşmalardan kaçınmalıyız. herkes elindekini elinde tutmak ister. birinin elindeki asa olmaktansa o asada duran sihir olmayı tercih ettim hep. biri beni sallasın ve dilek tutsun dedim içimden.

yahu bu da ne megalomanmış diyebilirsiniz ama ne yazık ki öyle :) birinin hayatında başına gelebilecek en güzel şey olduğuma inandım her zaman. siz benim gibi yapmayın. :) kendi idealleriniz olsun. kara kaş kara göz dolu etrafta . olmadı antalya'ya taşınırız :) sizi hayatında başına gelen en güzel şey olduğunuza inandıran insanlara aşık olun hep . olmuyorsa da zorlayın. korkutmadan , incitmeden sevin. sevginiz kendi öz egonuzun üzerinde olsun. o zaman zaten aşkın ne olduğunu anlarsınız.

bazen sinirleneceksiniz. kızacaksınız. hayatınızdaki insanı bunu yansıtmak zorunda değilsiniz. gelecek ve geçecek bir duygu bu. buna inanın. kalacak olan duygu zaten en başından bağırır size ''i̇çi̇nden geldi̇ği̇ gi̇bi̇ davran '' di̇ye. si̇hi̇r aslinda tam olarak da bu. içinden geldiği gibi davranabileceğiniz insanlara aşık olun. sizi sorgulamasın. size anlam katsın. sizi yormasın , sizinle yoldaş olsun. eğer aşık olduğunuz kişi için aklınızda en ufak şüphe varsa duygularınızı yönetmeyi becerebilin. hak eden insan yormaz. zorlamaz. şüpheye düşürmez. şüphenin kendisi hiç olmaz.

aptal olmadığınızı kendinize her defasında hatırlatın. aşk satranç değildir. hayat satrançtır. hepimiz satranç oynamayı bilmeli ama piyon olduğumuzu düşünmemeliyiz .

sizi piyon yapan değil , sizinle şah mat olan hiç değil , sizinle eş olan insanlara aşık olun. herkes tahmin edebilir. tahmin etmek için aşık olmuyoruz. öyle olsa su doku çözeriz bütün gün. yani ben olsam öyle yapardım :)

dolayısıyla yine uzattım. uzun lafın kısası aşk ; satrancın her tahtasında duran çizgilerin içerisindeki küçük minik kovalent bağlardır. bunu bilmeniz için biyoloji profesörü olmanıza gerek yok. bir gün '' ben piyon değilim ve olmayacağım '' derseniz beni o gün anlarsınız.

aşk bir satranç tahtasında aynı anda iki veziri oynamaktır. istediğin yere git , nereye gidersen git , oyun hep devam etsin. aşk iki oyuncu arasında oynanan en stratejik oyundur. kazanma ya da bitirme gayesiyle oynamadığın sürece herkese zevk verir. kazanmak gibi motivasyonunuz varsa aşık olmayın . çünkü aşkta kazanan yoktur. ve oyun taraflardan biri vaz geçtiği zaman bitmez.

çok uzattım biliyorum . aşk sonsuzluktur diyebilir miyiz ?