mükemmel bir kumsala sahip sarımsaklı plajı, olağanüstü manzarasıyla şeytan sofrası, gereksiz pahalı fiyatlarıyla cunda lokantaları, şirin bir merkezi olan ayvalık; gönüllere yer etmiş, adını avrupa yakası dizisi ile dillerimize dolamış sahil kasabası.

her ne kadar balıkesir'e bağlı olsa da kesinlikle izmir'e bağlı olması gerektiğini burada geçirdiğiniz ilk 1 saat içerisinde anlıyorsunuz. kamp alanları, fırsatçı pansiyoncuları, iyi seçim yapabilirseniz fiyat/performans olarak ortalamanın üzerinde olan otelleri vardır. turizm turiste geçirmek içindir mantığını baz almış bu yüzden de turizm olarak gelişememiştir. hemen hemen her eski ünlü oyuncu/şarkıcının cunda taraflarında evi vardır, rasim öztekin'i cunda'da dondurma yerken görebilirsiniz.kış aylarında in cin top oynar tabi buralar.

aile ile uygun fiyatlı tatil yapmak için, istanbul'un lanet havasından kurtulmak için, emekli olduktan sonra yerleşmek için kesinlikle harika bir yer. ( 3 tane clup var dıptıss yapmak isterseniz oda var )

not: çocukken aile ile tatile geldik, aile emekli olunca yerleştik, aradan yıllar geçtikten sonra istanbul'dan kaçıp geldim.
Cunda da Taş Kahvede kahve içmeden gitmeyin pahalıdır ama Cunda'nin en meşhur kahve mekanıdır. Hem denize karşı miss gibi