boğa burcu – Akdeniz Sözlük
asil burçtur. çok fazla konuşmamasını insanlar beklentilerine göre değerlendirir. kimi "ketum" der, kimi "bi bildiği var susuyor" der. içinde kopan fırtınaları ya da kopmayan fırtınaları asla anlatmaz, belli etmez.

bu yüzden boğa burcu karşısındaki insan bu burcun insanını ya gereğinden fazla yüceltir ya da gereğinden fazla eleştirir. asla hakettiğini alamaz bu burcun insanı.
Boğa burcu olarak anlatıyorum. Öncelikle evimizi severiz. Bizim için bir kale gibidir ve bu sınırları tehdit eden her canlı boynuzumuzu tatmaya adaydır. En çok sinirlendiğimiz meselelerin başında ev, aile ve sevdiklerimizin huzurunun bozulması gelir. Rahatımıza düşkünüzdür, hatta başka bir şey yapmamız gerekmedikçe tembelliğimiz de mevcuttur. Ama eğer çalışmamız gerekiyorsa hemen kalkar ve yapılan iş içimize sinene kadar uğraşırız. Biz dışarıya genellikle çekingen, sempatik ve saf geliriz. Ama gelgelelim boğalarda iki yüz vardır. Bu yüzümüz genelde masum tarafımızı temsil eder. Ve bir problem olmadığı sürece hep böyleyizdir. Diğer yüzümüz ise ciddi, atik ve yerine göre ultra sinirli yüzümüzdür. Bu yüzümüzü gören arkadaşa geçmiş olsun deriz. Çünkü hoş bir deneyim getirmez çoğunlukla. İnsanlara karşı ilk başta çekingen davranmasının nedeni karşısındakini tartmasıdır. Eğer kafasında pozitif bir imaj oluştuysa bu sefer de açılır ve ilgi manyaklığından kurtarmak için uğraşırsınız. Bunun bide çekingenliği direk kapatan versiyonu vardır ki onlar fena boğalardır. Direk lap diye konuya girerler ve yakaladılar mı bırakmazlar. Bu tür boğalara dikkatli yaklaşın. Karakter olarak duygusaldırlar. Dışarıdan sert gözükse bile içerisinde en basit olayı bile büyütüp kendi kendine triplere girebilir. Fakat bunu dışarı yansıtmama konusunda master yapmıştır. Gururu ve onuru önemlidir çünkü. Sert görünüşünü bozmak istemez. Bu yüzden boğaları üzmenizi tavsiye etmem. Çünkü malesef diğer bir kötü huyları da bir kez sildikleri insanları asla geri istemezler. Eğer kendi kafalarında sildiyseler geri dönüşü yoktur. Bu yüzden boğalara yamuk yaparken ikiden fazla kez düşünmeniz yararınıza olur. Bunun nedeni de sezgisel olarak yanlışları hissedebiliyor olmaları. Eğer bir boğa bir kişi hakkında şüphelenirse, normal bir konuşmadan bile veri çıkarabilir ve bu sizi mahcup edebilir. Sosyal analiz özelliği gelişmiştir, etrafında olup biteni sessizce takip eder ve kafasında simüle edebilir. Adalet duygusu gelişmiştir, haksızlıklara gelemez. Bir seviyeden sonra kendine yapılan haksızlıkları yedirir. Ama kendisi haksızlık ederse bunun da cezasını siz vermezseniz kendi vicdanı verir. Kendi kötü taraflarım adına konuşacak olursam, odama girilip eşyaların yerinin değiştirilmesini sevmem. Hatta odaya girilmesini bile yerine göre sevmeyebilirim ve tepki gösteririm. İnsanlara kendimi anlatırken kendi düşünce tarzımda anlatırım. Bu yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebilir ve bana küsen insana sırf inat olsun diye işin doğrusunu açıklamam. Yazmazsa ölene kadar beklerim. Çoğunlukla zor anlaşılırım ama anlayan kişiler de gayet normal yazdığımı veya anlattığımı söyler. Bu konuda pek emin değilim o yüzden. Birde çok fazla espri yapmam arkadaşlarımın bunalma sebebi olabilir. Bu yüzden komik boğalara her zaman sıkılınca uyarı yapın. Onlar ne kadar espri yaptıklarını anlayamıyorlar :(