depresyondan çıkmanın yolları – Akdeniz Sözlük
hizmette sınır tanımayan swocuğunuzdan hayatınıza renk katacak bir başka şekerli başlık. evet, depresyona sokmayı bildiğim gibi depresyondan çıkarmayı da iyi bilirim. yeterince seksten bahsettiğimize göre müthiş yöntemlerimize dönelim:

1) dünyanın en kalitesiz lakin bir o kadar da pozitif filmlerinin alayını izleyin. düşünmeyin, evet. imdb'de 5 ve altında puan almış tüm romantik komedileri bitirin. ilaveten, televizyon kanallarının kanal akışlarını takip edip sevdiğiniz filmleri televizyonda izleyin. niye, bilmiyorum ama televizyonda denk gelip izlenen filmler internetten veya indirerek izlediğimiz filmlerden daha fazla huzur veriyor.

2) çıkış yolunu görene kadar alkollü içecek, ot, madde, karanfil tüketmeyin. vaziyetin kötüleşmesini önlersiniz.

3) kafanızı bozan şeyleri yalnızca çok yakın bir iki dostunuza anlatın; onların da kafasını s.kmeyin, bir kere anlatıp geçin. Başka kimseye bir şey anlatmayın, durumunuzu da pek belli etmeyin. inanın, herkese dert anlatmak da az kişiye sürekli aynı dertleri anlatmak da aynı miktarda süreci uzatıyor. depresyon sonrasında yaşayacağınız büyük pişmanlıkları saymıyorum bile.

4) kendinizi kişisel bakımınızı aksatmamaya zorlayın. dişiniz, duşunuz, kuşunuz sekteye uğramasın.

5) çıkın, dolaşın demeyeceğim; çıkıp dolaşabilecek durumda olmazsınız. ama arada uğrayabileceğiniz birileri olsun.

6) bayağıdır aklınızda olan ama arayamadığınız insanları arayın. kötü zamanlar insanları tanımak için güzel fırsatlar sunuyor.

7) yukarıdakiler işe yaramadıysa çok kasmayın, sıkılınca geçer, eheh.

---

kardeş başlık için (bkz:depresyona girmenin yolları)