Düğün istememek – Akdeniz Sözlük
Şu sıralar çoğunluğun isteği. Kimisi maddi yetersizlikten kimisi de düğünü gereksiz bulduğu için istemiyor.
üç beş kişi göbek atacağız, akrabaların gönlünü hoş edeceğiz diye çekilecek çile değil.
En mutlu günüm tabi ki yapacağım diye bahane gösterenleri de anlamıyorum. Amaç sevdiğinle hayatları birleştirmekse düğünün buradaki amacı ele güne nispet yapmak mı? Bilemedim.
eş dost akraba kırılmasın, gücenmesin, alınmasın, aman ayıp olmasın, takı dönsün, şanımız yürüsün gibi sebeplerden yapılıyor bu düğünler. umarım pandemi süreci sayesinde kıyılan sade nikahlar, aile arasında yapılan küçük kutlamalar normalleşir biraz olsa da. çünkü düğünde sadece elalem eğleniyor ne yazık ki, geri kalan ıstırap çekiyor.
Düğün esasen gerekliliği hususunda üstüne çok düşünülen bir konu değil. Bazı şeyler vardır büyürken öyle görmüşsünüzdür siz de öyle yapmak istersiniz. Birtakım olgular tek başına değil başka olgularla beraber kodlanır. Evliliğin, evlenmenin mutluluğunun düğünle kodlanmasından dolayı insanlar düğün yapmayı genellikle ister. Yalnız yukarıda dediğim gibi üstüne düşünülmediği durumlarda geçerli bu. Zira düğün yapmanın artıları ve eksileri ele alındığında günümüz şartlarında birçok çift için eksilerinin ağır basacağını söyleyebiliriz. Ekonomik etkilerin yanı sıra toplumun giderek bu bilinçdışı kodlamalardan da sıyrıldığını söylemek mümkün.
İnsanın hayatı boyunca almış olduğu en doğru karardır.
düğün istemeyen biri; tanımadığı insanları öpmek, hayatında hiç görmediği -sadece org çaldığı için- ne zaman oturup ne zaman kalkacağına ve çaldığı ezginin ritmine göre nasıl hareket edeceğine karar veren biri tarafından yönlendirilmek, hediye alabilmek için bir sürü kişinin elini öpmek ve saatlerce ayakta beklemek için fazla akıllıdır.
muhteşem bir başlık. keşke müstakbel kaynanamın da yazarlığı olsa ve bu yazılanları okusa.
son derecede mantıklıdır. çünkü ülkemizde düğün, eşe dosta göstermelik yapılan samimiyetsiz bir etkinlik olmaktan öteye pek geçememektedir.

ancak öte yandan her düğün için müthiş paralar harcamak zorunda olunmadığı; sade bir yerde makul bir bütçeyle yapılan, sadece gerçekten yakın gördüğünüz insanların davetli olduğu, gerçekten eğlenceli olabilecek bir organizasyonun da mümkün olduğu akılda tutulmalıdır.