oscar kazanmış 2004 yapımı film.

sevdigini kafandan silebilirsin, ama ya kalbinden? sorusunu soran, ayrılık ertesi taze taze izlendiğinde bünyeyi sarsacak film.
ruhların dünyaya gelmeden aynı yerde beklediği sırada tanıştığını düşünmemi sağlayan film.

ayrica leyla ile mecnun'a göre akıcı şekilde bunu söyleyebilen ingilizce biliyordur.
kate winstle'ın saçlarınım renk cümbüşü olan ama aynı zamanda çok güzel bir film jim carrey i çok ciddi gördüğüm ilk filmdi (adamda mimik yok abi) bir de üst yazarın
leyla ile mecnun göndermesi çok iyidir eden buluuur sanma sakiin diye telaffuzu vardi
ingilizceye âdeta rönesansını yaşatmış, mucizevi bir film ismidir. Ne acıdır ki halkımız yıllarca bu filmi yalnızca bir film olarak değerlendirmiş, büyük resmi görememiştir. Ama merak etmeyin, kendinizi swomatrix'in kollarına bırakın ve aydınlanmaya hazır olun. Şu tabureye oturun, güzel... Tank, yükle baba VHS kasedi.

---Loading---

Bu filmin yapılma amacının romantizmle yahut ticari kaygılarla ilgisi yoktur. Yıllarca Türkler olarak ingilizce küfürleri zayıf bulduk, değil mi? Neymiş, ağzı doldurmuyormuş. or.spuçucuuu yerine sanofebiç olmuyormuş falan filan. Bir yabancı küfretse kâh gülüp geçtik pof amuda kalktık koh s.klemedik çok affedersiniz. Peki, Amariga bu durumu sessiz sakin izledi mi sanıyorsunuz? sam amca durur mu, resmen "hele şimdi gelin çılgın Töğğkzss" sloganıyla kontra-aparkat gibi indirdi bu filmi ve manitaya prim kasmak için animagus olmaya razı gençlerimizin izlememiş olsalar dâhi dillerine ismini pelesenk etti.

Bakın, burası machiavelli arkadaşlar. Uygulamalı olarak anlatıyorum, lütfen kaçırmayın:

- Sen kime dayılanıyorsun lan yavşak?
s: Lan bebe, senin var ya itörnılsanşaynofdısıpotlısmayndtdtdtdt!
- İtörnı hariç de lan! Ühühühüh.
s: N'oldu lan kayı boyu, sesin soluğun mu kesildi?!
- enişteme s.ktircem sizi, ühühühühühüh. (kaçızlama efekti)
s: (Ufka bak, güneş gözlüğü oluş...) Aynovkunfuendküfürbeybi, ayemestüdınt, ayem... (Tamam, yeter, sakin, kasma ilk günden.)

---Process completed biçız---

Artık her şeyi biliyorsun. Şimdi de aşı maskesi altında hepimizi kodlayıp küfürlerimizin sırrına erişme peşindeler. Her yerdeler ma-nigga, her yerdeler.

O yüzden... Uyan Neo, daha uçucan!

--
bıdıt: son dakika aldığım bir bilgiye göre filmin adı orta çağdan geliyormuş. bana cahil cühela demeden önce düşünün işte, kaç yüzyıllık bir çalışma var ortada. Her şey proce arkadaşlar, eeeevritink!
adını alexander pope'un eloise to abelard şiirinden alan güzel film. ortaçağ'da yaşanmış gerçek bir aşk hikayesini anlatan şiirin, filmin ismine ilham olan ve filmde de duyduğumuz kısmı şu şekildedir:

how happy is the blameless vestal’s lot!
the world forgetting, by the world forgot.
eternal sunshine of the spotless mind!
each pray’r accepted, and each wish resign’d...