iş görüşmesinde maaşın en son konuşulması – Akdeniz Sözlük
normalde de normal olandır.
iş tanımı ne, hangi sorumluluklarım olacak, yan haklarım neler, çalışma günleri, saatleri nasıl, ekip, proje nasıl, mesai oluyor mu, uzaktan mı çalışacağım ofiste mi çalışacağım, seyahat etmem gerekecek mi falan filan gibi daha bir çok detayı bilmeden kaç isteyeceğimi nasıl hesaplayayım.
ayrıca benim tecrübe birikimim ne kadar, daha önce nasıl projelerde çalışmışım, ne tarz sorumluluklar almışım, beni hangi pozisyona hangi sıfatla yerleştirecekler planlamadan bana kaç vereceklerini hesaplayamazlar.
Maaş konusu fikrimce ‘hakkın olanı savunabilmek’ ya da ‘konuşmaya hakkı olmak’ ile bağlantılı bir konudur. Zaten fikrinin olmadığı, hayatında hiç deneyimlemediğin bir şey için fiyat biçmek biraz densizce olabiliyor. Bizim zamanımızda (*) iş ararken böyle şeyler nerdeyse hiç konuşulmazdı ve bir işe başlayıp deneyim edinmek önemliydi. Şimdi ise iş görüşmesi yapan taraf olarak ‘’(bkz:arkadaşım tiktoktan ayda 30k tl kazanıyor)’’lara maruz kalıyorum. Merhaba güzel baaağyan size tecrübesiz olmanıza rağmen nasıl bir rakam teklif edebilirim ki?