Selge Antik Kenti – Akdeniz Sözlük
Pisidya Bölgesi’nin önemli kentlerindendir. Yöre M.Ö. 547 Pers istilası öncesinde Lidya Krallığı’na bağlıydı. M.Ö. 334’te Makedonyalı İskender gelene kadar da Pers egemenliği altında olmuş; İskender’e zorluk çıkarmayışının ödülünü ise Helenistik Dönem’de (M.Ö.330 - M.S.30) bağımsızlık kazanarak almıştır. En parlak zamanını Roma Dönemi’nde yaşamıştır. Günümüze ulaşan en sağlam yapı M.S. 3'üncü yüzyılda restore edilen tiyatrodur. Köprüçay Irmağı üzerinde ve onu takip eden yol güzergâhında çok sayıda antik yapı bulunmaktadır. Kemer Köprü, Böğrüm Köprü, Antik Yol, Garnizon Binaları, Su Yolu, Şapel.

görsel
yıllar önce bir hanımefendinin gezerken gördüklerini, en içten duygularıyla aktardığı videoda, antik yerleşimin dibinde gecekondulara yerleşmiş insanlara sağlam laflar soktuğu mekan.

videokendim de gezerken yöre halkının bahsedildiği kadar olduğuna hemfikir oldum. antik bazı yerlerin içine, evsel atıklarını dökmeleri, evlerini antik duvarlara yaslayıp oraları harabe haline getirmeleri gibi uygunsuz sürüyle faaliyetleri olmuş. manavgat'ın toroslardaki son yerleşimi olan ballıbucak mahallesine bağlı adam kayalar da (mersin/silifke'deki değil) görülmeye değer doğal oluşumlardandır.