Son zamanlarda artan kuşaklar arası çatışma – Akdeniz Sözlük
Bir kaç platformda denk geliyorum iki haftadır. Yok z kuşağı şöyle yok y kuşağı böyle...
olay sen abdülhamiti savundun, hayır savunmadım raddesine gelmiş gibi geliyor bana. Fakat ne hikmetse hep z kuşağı üstünden dönüyor muhabbet. İşte çok rahatlar,tembeller vesaire. Yani şimdi bakıldığında z kuşağını yetiştiren nesil belli. Yetişilen dönemin ülkedeki zihniyeti belli. Ne bekliyorsunuz? Örnek alacak insan sayısı çok fazlaymış da ya da şartlar çok iyiymiş de z kuşağı buna rağmen (kendilerince) tembel,düşünmeyen bir nesilmiş gibi konuşuyorlar ya fena tilt oluyorum.ki bu doğru da değildir. nesil atladıkça daha da sorgulayan bir nesille karşılaşıyoruz arkadaşlar. Daha bilinçli, daha duyarlı ,daha cesaretli...
ileriki yıllarda da bu görülecektir zaten.
Y kuşağının da İçlerinde gerçekten ülkenin IQ değerini yükselten, bilinçli insanlar gırla. Fakat diğerlerinin tepeden tepeden konuşmalarına hayretler içerisinde bakıyorum.
Velhasıl kelam x,y,z kuşağı farketmeksizin düşünen, sorgulayan ve ülkeye olumlu katkıları olan herkese selam olsun.
Al benden de o kadar. Kendi isteyip yapamadıklarını oğlundan bekleyen baba misali görüyorlar kendilerini.
Yapamadıklarınıza bir of çekin, bir yudumda soğuk su...
Örn 1: "Siz o zamanlar televizyonun ekranını yalardınız" diye hakaret olur mu? :)) (olur tabii) en azından buralarda gördük.
Nasıl üstünlük yarışına gireceğimizi şaşırmışız diyebilirim sadece.
Aa eksi yönlerimiz yok mu var tabii ki, burada bunları örtmeye çalışmıyoruz zaten. Ama (Örn 1'deki gibi) söylenenler eleştiriyi aşıyor gibime geliyor. bir yarış/kavga haline bürünüyor.
genellikle tüm kuşakların birbirini anlamamaya ve diğer insanların düşüncelerine saygı göstermemeye ant içtiği çatışmadır. üstelik sadece kuşaklar arası değil kuşaklar içinde de ciddi çatışmalar vardır. Ayrıca bu konuda ortaya atılan çoğu argüman geçmiş vs şimdi arasında döndüğü için her zaman kısır döngüde ilerlemektedir.
eski kafanın geleneksel kalıpları ve gerici zihniyetini kırmaya çalışan bilmem ne kuşağı gençler. gençleri psikolojik olarak daha da yıpratmaktan öteye giden bir yanı yok, aptal hala aptal düşünceleri değişmiyor.