YouTube’dan Sedat Peker’e ambargo – Akdeniz Sözlük
Dünyanın en popüler dijital video içerik servisi YouTube, yeni bir sorun ile akıllarda soru işareti oluşturdu.

sosyal medyanın gündemine bomba gibi düşen Sedat Peker videoları, YouTube’da 10 saat gibi kısa bir sürede 3 milyondan fazla izlenmesine rağmen platformda Trendler’e giremedi.

bu durum kullanıcılar tarafında acaba YouTube’da bir insan müdahalesi mi var sorusunu akıllara getirdi. Gün içerisinde yoğun şekilde görüntüleme alan video, çok izlenmesine rağmen YouTube algoritması tarafında karşılık bulamadı.
videoya nesnel şekilde bakarsak youtube tarafından olumlu ve destekleme niteliğinde olan trendler listesine almamak doğru tutum olarak nitelendirilebilir.

sedat peker yayınladığı videolarda iddia ya da gerçek suç itiraflarında veya suç bildirimlerinde bulunuyor. bu suçların nasıl işlendiğini ve suç delillerinin nasıl karartılarak suçların örtbas edildiğini anlatıyor. izleyicisine ne kadar cazip gelse de youtube platformunun insanları eğlendirmek ve zamanlarını doldurmak amacına biraz aykırı geliyor. çünkü bu şekildeki paylaşımlarla ilgili geçmişi olan wikileaks, karşısına aldığı taraflarca ciddi tepki gördü. (*)

içeriğin platformdan kaldırılması tam anlamıyla bir ambargo ve hatta engelleme olabilirdi ama yapılmadı. diğer taraftan böyle bir içerik zaten trendler listesine girmeden çok rahatlıkla kitlelere ulaşabilecek özelliğe sahip.

youtube, platform olarak bir tür işbirliği alanı. buna göre diğer bir detay, ticari bir yaklaşımı olmayan sedat pekerin kullanıcı olarak youtube ile arasında yaptığı anlaşma ya da video paylaşım şartlarının ne olduğu bilinmezliğidir. videolarının izlenme tavsiyelerine veya listelere girmesine izin vermemiş olabilir.